Булінг – це відносно новий термін для пересічного громадянина, зміст якого кожен із нас не просто знає, а в більшості випадків стикався з цим явищем удитинстві.  Булінг це агресивна поведінка щодо окремої особи або групи, з метою приниження, домінування, фізичного чи психологічного самоствердження.

Булінг може проявлятись у вигляді психологічного тиску (образи, приниження, погрози, ігнорування тощо) та фізичних знущань (удари, поштовхи, принизливий фізичний контакт, побиття та інше). Не рідко фізичний і психологічний тиск об’єднуються.

Від булінгу страждають і агресори, і жертви. Всі вони переживають емоційні проблеми, не вміють будувати стосунки з людьми, мають проблеми психо-емоційного розвитку. Вони потребуватимуть підтримки дорослих, які б допомогли їм розвинути здорові відношення з людьми не лише в навчальному закладі, але й протягом усього їх подальшого життя.

Прикметною ознакою булінґу є довготривале «відторгнення» дитини її соціальним оточенням.

Найчастіше булінґ відбувається в таких місцях, де контроль з боку дорослих менший або взагалі його нема. Це може бути шкільний двір, сходи, коридори, вбиральні, роздягальні, спортивні майданчики. У деяких випадках дитина може піддаватися знущанням і поза територією закладу освіти, кривдники можуть перестріти її на шляху до дому. Навіть удома жертву булінґу можуть продовжувати цькувати, надсилаючи образливі повідомлення на телефон або через соціальні мережі.

Булінг в Україні

 

За різними різницями, майже в третій рік в Україні так чи інакше було досягнуто булінгу в школі, потерпали глузування: 10% - регулярно (розрив на тиждень і часи); 55% - від приходу та приватне знищення великої кількості однокласників; 26% - вони також вважають своїх жертв жертвами булінгу.

 

 

 Форми та види булінґу

 

Люди, які вибрали свою жертву, і хто не може постійно слідкувати  за собою, намагаються принизити, виключити від  різних можливостей працювати в колективі. Найпоширеніші форми булінґу є:

·         словесні образи, глузування, обзивання, погрози;

·         образливий жести або дію;

·         залякування для використання слів, загрозливих інтонацій, щоб змусити жертву зробити чи не зробити;

·         ігнорування, відхилення від спілкування, досягнення цього гри, бойкот;

·         вимагання грошей, їх, речей, вмисного пошкодження речей жертви.

·         фізичне насильство (удари,  підніжки, викручування рук, будь-які інші сили, які задіюють);

·         доступ до використання мобільних телефонів та інтернету (СМС-повідомлення, електронні листи, зображення репліки та коментарів у чатах та ін.), пов'язані з вигадками та плітками.

Види буліну можуть бути в групі словесного (вербального), фізичного, головного (емоційного) й електронного (кібербулінового) знущання, які часто можуть бути використані для великого сильного впливу.

70% знущань виникають у слові: приниження обзивання, глузування, жорстока критика, вта ін. На жаль, кривдник часто залишається непомітним і непоказним, але образи безслідно не зникають для «об'єкта» приведення.

Фізичне насилля, особливо помітне, відмічає також різні треті випадки булінгу (на ударі, штурханні, підніжжя, пошкодження або крадіжка особистих речей жертви та ін.).

Найбільш детально відмічають внутрішні зменшення - систематичне приниження почуття гідності потерпілого через ігнорування, ізоляцію, унікальність, використання.

Ніні набирає обертів кібербулінґ. Цілком доступні для використання мобільних телефонів, інтернету. Діти реєструються у міжнародних вимірах, створюють сайти, де можна вільно спілкуватися, обробляючи інших, поширювати плітки, особисті фотографії .

 

Рекомендації до оформлення заяви

 

1. Подається державною мовою.

2. Чітко вказуються прізвища.

3. Дотримання вимог до оформлення реквізитів.

4. Не допускати виправлень.

5. Зміст заяви пишеться в довільній формі. 

ЗРАЗОК ЗАЯВИ 

 

Завідувачу Соснівського ДНЗ

 

ПІБ заявника Домашня адреса:

___________________________________

Контактний телефон:

___________________________________

 

 

 

ЗАЯВА

         Я, _____________________ , інформую про випадок булінгу над вихованцем __________________________________________ з боку _______________________ або групи дітей:___________________ .

(Далі в довільній формі викладаються докладно всі обставини)

         До заяви додаю фото- та відеоматеріали (за наявності).

        

Дата                                            Підпис 

 

 

ПОРЯДОК РЕАГУВАННЯ НА ДОВЕДЕНІ ВИПАДКИ БУЛІНГУ (ЦЬКУВАННЯ) В ЗАКЛАДІ ОСВІТИ ТА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ОСІБ, ПРИЧЕТНИХ ДО БУЛІНГУ (ЦЬКУВАННЯ)

1.У день подання заяви видається наказ по закладу освіти про проведення розслідування із визначенням уповноважених осіб.

2. Наказом по закладу освіти створюється Комісія з розгляду випадків булінгу (цькування) за участі педагогічних працівників, практичного психолога школи, батьків потерпілого та булера, керівника закладу, інших зацікавлених осіб. 3. Уповноважена особа закладу освіти у 3-денний період з моменту отримання заяви скликає засідання Комісії з розгляду випадків насильства, булінгу (цькування).

4Уповноважена особа у разі виникнення підозри, або отримання заяви щодо насильства, булінгу, жорстокого поводження з дитиною/працівником закладу освіти або якщо є реальна загроза його вчинення (удома, з боку однолітків, з боку інших) проводить зустріч із особою, стосовно якої є інформація про жорстоке поводження, намагається розговорити, встановити контакт, довірливі стосунки та надати емоційну підтримку; проявити інтерес, дружелюбність, щирість, теплоту і симпатію, постраждала особа має відчути, що її дійсно чують і розуміють. У процесі розмови, якщо особа підтверджує факт жорстокого поводження чи насильства щодо неї, уповноваженій особі необхідно з’ясувати терміни подій, які відбулися, та отримати їх опис. 

 

5. Комісія з розгляду випадків насильства, булінгу (цькування) у 7-денний період з моменту отримання заяви проводить розслідування, з’ясовує всі обставини та за результатами розслідування приймає відповідне рішення та рекомендації. За підсумками роботи комісії складається протокол.

6. Для прийняття рішення та вжиття відповідних заходів реагування результати проведеного розслідування узагальнюються наказом по закладі освіти.

7. Якщо випадок цькування був одноразовим, питання з налагодження мікроклімату в дитячому середовищі та розв’язання конфлікту вирішується у межах закладу освіти учасниками освітнього процесу. Результат розслідування та рішення комісії доводиться керівником закладу до відома постраждалого. У випадку, якщо постраждалий не згодний з рішенням комісії, керівник закладу повідомляє про право звернутися із заявою до органів Національної поліції України. 8. Якщо комісія визнала, що це був булінг, а не одноразовий конфлікт, то керівник закладу освіти повідомляє уповноважені підрозділи органів Національної поліції України та Службу у справах дітей.

9. Уповноважена особа або особа, яка її замінює у разі відсутності відповідно до наказу про склад комісії, згідно з протоколом засідання комісії відповідає за виконання та моніторинг запланованих заходів відновлення та нормалізації психологічного клімату в закладі освіти та визначених рекомендацій для учасників булінгу (цькування).

10. Рішення Комісії з розгляду випадків булінгу реєструється в окремому журналі (паперовий вигляд) з оригіналами підписів усіх її членів.

 

11. Не залежно від рішення комісії, керівник закладу забезпечує виконання заходів для надання соціальних та психолого-педагогічних послуг здобувачам освіти, які вчинили булінг (цькування), стали його свідками або постраждали від нього.

 

Правила поведінки здобувачів освіти Соснівського ДНЗ

 

 Порядок подання та розгляду заяв про випадки булінгу (цькування) у закладі освіти

1. Заяву про випадки булінгу у закладі освіти має право подати будь-який учасник освітнього процесу.

 2. Заява подається керівнику закладу освіти відповідно до Закону України «Про звернення громадян».

3. Здобувач освіти, який став свідком булінгу у школі, зобов’язаний повідомити про це вчителя, вихователя, психолога або безпосередньо керівника закладу освіти .

         4. Педагог або інший працівник закладу освіти, який став свідком булінгу або отримав повідомлення про факт булінгу від здобувача освіти, який був свідком або учасником булінгу, зобов’язаний повідомити керівника закладу освіти про цей факт..

5. Керівник закладу освіти має розглянути звернення.

6. Керівник закладу освіти створює комісію з розгляду випадків булінгу, яка з’ясовує обставини булінгу.

 7. Якщо випадок цькування був єдиноразовим, питання з налагодження мікроклімату в дитячому середовищі та розв’язання конфлікту вирішується у межах закладу освіти учасниками освітнього процесу.

8. Якщо комісія визнала, що це був булінг, а не одноразовий конфлікт, то керівник закладу освіти повідомляє уповноважені підрозділи органів Національної поліції України та Службу у справах дітей.

9. Здобувач освіти може звернутись на гарячу лінію ГО «Ла Страда - Україна» з протидії насильству в сім’ї або із захисту прав дітей; до соціальної служби з питань сім’ї, дітей та молоді; Національної поліції України; Центру надання безоплатної правової допомоги. Після отримання звернення дитини, відповідна особа або орган інформує керівника закладу освіти у письмовій формі про випадок булінгу. Керівник закладу освіти має розглянути таке звернення та з’ясувати всі обставини булінгу.

 

БУЛІНГ

 1. Закон України «Про  внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькування)» від 18 грудня 2018 року №2657 –VІІІ»

 

 

2. Лист МОН України від 29.01.2019 № 1/9-881 «Рекомендації для закладів освіти щодо застосування норм Закону України «Про  внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії боулінгу (цькування)» від 18 грудня 2018 року №2637 –VІІІ»  (управлінський та просвітницький підхід). (ДОДАТОК 3)

Булінг – це відносно новий термін для пересічного громадянина, зміст якого кожен із нас не просто знає, а в більшості випадків стикався з цим явищем удитинстві.  Булінг це агресивна поведінка щодо окремої особи або групи, з метою приниження, домінування, фізичного чи психологічного самоствердження.

Булінг може проявлятись у вигляді психологічного тиску (образи, приниження, погрози, ігнорування тощо) та фізичних знущань (удари, поштовхи, принизливий фізичний контакт, побиття та інше). Не рідко фізичний і психологічний тиск об’єднуються.

Від булінгу страждають і агресори, і жертви. Всі вони переживають емоційні проблеми, не вміють будувати стосунки з людьми, мають проблеми психо-емоційного розвитку. Вони потребуватимуть підтримки дорослих, які б допомогли їм розвинути здорові відношення з людьми не лише в навчальному закладі, але й протягом усього їх подальшого життя.

Прикметною ознакою булінґу є довготривале «відторгнення» дитини її соціальним оточенням.

Найчастіше булінґ відбувається в таких місцях, де контроль з боку дорослих менший або взагалі його нема. Це може бути шкільний двір, сходи, коридори, вбиральні, роздягальні, спортивні майданчики. У деяких випадках дитина може піддаватися знущанням і поза територією закладу освіти, кривдники можуть перестріти її на шляху до дому. Навіть удома жертву булінґу можуть продовжувати цькувати, надсилаючи образливі повідомлення на телефон або через соціальні мережі.

Булінг в Україні

 

За різними різницями, майже в третій рік в Україні так чи інакше було досягнуто булінгу в школі, потерпали глузування: 10% - регулярно (розрив на тиждень і часи); 55% - від приходу та приватне знищення великої кількості однокласників; 26% - вони також вважають своїх жертв жертвами булінгу.

 

 

 Форми та види булінґу

 

Люди, які вибрали свою жертву, і хто не може постійно слідкувати  за собою, намагаються принизити, виключити від  різних можливостей працювати в колективі. Найпоширеніші форми булінґу є:

·         словесні образи, глузування, обзивання, погрози;

·         образливий жести або дію;

·         залякування для використання слів, загрозливих інтонацій, щоб змусити жертву зробити чи не зробити;

·         ігнорування, відхилення від спілкування, досягнення цього гри, бойкот;

·         вимагання грошей, їх, речей, вмисного пошкодження речей жертви.

·         фізичне насильство (удари,  підніжки, викручування рук, будь-які інші сили, які задіюють);

·         доступ до використання мобільних телефонів та інтернету (СМС-повідомлення, електронні листи, зображення репліки та коментарів у чатах та ін.), пов'язані з вигадками та плітками.

Види буліну можуть бути в групі словесного (вербального), фізичного, головного (емоційного) й електронного (кібербулінового) знущання, які часто можуть бути використані для великого сильного впливу.

70% знущань виникають у слові: приниження обзивання, глузування, жорстока критика, вта ін. На жаль, кривдник часто залишається непомітним і непоказним, але образи безслідно не зникають для «об'єкта» приведення.

Фізичне насилля, особливо помітне, відмічає також різні треті випадки булінгу (на ударі, штурханні, підніжжя, пошкодження або крадіжка особистих речей жертви та ін.).

Найбільш детально відмічають внутрішні зменшення - систематичне приниження почуття гідності потерпілого через ігнорування, ізоляцію, унікальність, використання.

Ніні набирає обертів кібербулінґ. Цілком доступні для використання мобільних телефонів, інтернету. Діти реєструються у міжнародних вимірах, створюють сайти, де можна вільно спілкуватися, обробляючи інших, поширювати плітки, особисті фотографії .

 

Рекомендації до оформлення заяви

 

1. Подається державною мовою.

2. Чітко вказуються прізвища.

3. Дотримання вимог до оформлення реквізитів.

4. Не допускати виправлень.

5. Зміст заяви пишеться в довільній формі. 

ЗРАЗОК ЗАЯВИ 

 

Завідувачу Соснівського ДНЗ

 

ПІБ заявника Домашня адреса:

___________________________________

Контактний телефон:

___________________________________

 

 

 

ЗАЯВА

         Я, _____________________ , інформую про випадок булінгу над вихованцем __________________________________________ з боку _______________________ або групи дітей:___________________ .

(Далі в довільній формі викладаються докладно всі обставини)

         До заяви додаю фото- та відеоматеріали (за наявності).

        

Дата                                            Підпис 

 

 

ПОРЯДОК РЕАГУВАННЯ НА ДОВЕДЕНІ ВИПАДКИ БУЛІНГУ (ЦЬКУВАННЯ) В ЗАКЛАДІ ОСВІТИ ТА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ОСІБ, ПРИЧЕТНИХ ДО БУЛІНГУ (ЦЬКУВАННЯ)

1.У день подання заяви видається наказ по закладу освіти про проведення розслідування із визначенням уповноважених осіб.

2. Наказом по закладу освіти створюється Комісія з розгляду випадків булінгу (цькування) за участі педагогічних працівників, практичного психолога школи, батьків потерпілого та булера, керівника закладу, інших зацікавлених осіб. 3. Уповноважена особа закладу освіти у 3-денний період з моменту отримання заяви скликає засідання Комісії з розгляду випадків насильства, булінгу (цькування).

4Уповноважена особа у разі виникнення підозри, або отримання заяви щодо насильства, булінгу, жорстокого поводження з дитиною/працівником закладу освіти або якщо є реальна загроза його вчинення (удома, з боку однолітків, з боку інших) проводить зустріч із особою, стосовно якої є інформація про жорстоке поводження, намагається розговорити, встановити контакт, довірливі стосунки та надати емоційну підтримку; проявити інтерес, дружелюбність, щирість, теплоту і симпатію, постраждала особа має відчути, що її дійсно чують і розуміють. У процесі розмови, якщо особа підтверджує факт жорстокого поводження чи насильства щодо неї, уповноваженій особі необхідно з’ясувати терміни подій, які відбулися, та отримати їх опис. 

 

5. Комісія з розгляду випадків насильства, булінгу (цькування) у 7-денний період з моменту отримання заяви проводить розслідування, з’ясовує всі обставини та за результатами розслідування приймає відповідне рішення та рекомендації. За підсумками роботи комісії складається протокол.

6. Для прийняття рішення та вжиття відповідних заходів реагування результати проведеного розслідування узагальнюються наказом по закладі освіти.

7. Якщо випадок цькування був одноразовим, питання з налагодження мікроклімату в дитячому середовищі та розв’язання конфлікту вирішується у межах закладу освіти учасниками освітнього процесу. Результат розслідування та рішення комісії доводиться керівником закладу до відома постраждалого. У випадку, якщо постраждалий не згодний з рішенням комісії, керівник закладу повідомляє про право звернутися із заявою до органів Національної поліції України. 8. Якщо комісія визнала, що це був булінг, а не одноразовий конфлікт, то керівник закладу освіти повідомляє уповноважені підрозділи органів Національної поліції України та Службу у справах дітей.

9. Уповноважена особа або особа, яка її замінює у разі відсутності відповідно до наказу про склад комісії, згідно з протоколом засідання комісії відповідає за виконання та моніторинг запланованих заходів відновлення та нормалізації психологічного клімату в закладі освіти та визначених рекомендацій для учасників булінгу (цькування).

10. Рішення Комісії з розгляду випадків булінгу реєструється в окремому журналі (паперовий вигляд) з оригіналами підписів усіх її членів.

 

11. Не залежно від рішення комісії, керівник закладу забезпечує виконання заходів для надання соціальних та психолого-педагогічних послуг здобувачам освіти, які вчинили булінг (цькування), стали його свідками або постраждали від нього.

 

Правила поведінки здобувачів освіти Соснівського ДНЗ

 

 Порядок подання та розгляду заяв про випадки булінгу (цькування) у закладі освіти

1. Заяву про випадки булінгу у закладі освіти має право подати будь-який учасник освітнього процесу.

 2. Заява подається керівнику закладу освіти відповідно до Закону України «Про звернення громадян».

3. Здобувач освіти, який став свідком булінгу у школі, зобов’язаний повідомити про це вчителя, вихователя, психолога або безпосередньо керівника закладу освіти .

         4. Педагог або інший працівник закладу освіти, який став свідком булінгу або отримав повідомлення про факт булінгу від здобувача освіти, який був свідком або учасником булінгу, зобов’язаний повідомити керівника закладу освіти про цей факт..

5. Керівник закладу освіти має розглянути звернення.

6. Керівник закладу освіти створює комісію з розгляду випадків булінгу, яка з’ясовує обставини булінгу.

 7. Якщо випадок цькування був єдиноразовим, питання з налагодження мікроклімату в дитячому середовищі та розв’язання конфлікту вирішується у межах закладу освіти учасниками освітнього процесу.

8. Якщо комісія визнала, що це був булінг, а не одноразовий конфлікт, то керівник закладу освіти повідомляє уповноважені підрозділи органів Національної поліції України та Службу у справах дітей.

9. Здобувач освіти може звернутись на гарячу лінію ГО «Ла Страда - Україна» з протидії насильству в сім’ї або із захисту прав дітей; до соціальної служби з питань сім’ї, дітей та молоді; Національної поліції України; Центру надання безоплатної правової допомоги. Після отримання звернення дитини, відповідна особа або орган інформує керівника закладу освіти у письмовій формі про випадок булінгу. Керівник закладу освіти має розглянути таке звернення та з’ясувати всі обставини булінгу.

 

БУЛІНГ

 1. Закон України «Про  внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькування)» від 18 грудня 2018 року №2657 –VІІІ»

 

 

2. Лист МОН України від 29.01.2019 № 1/9-881 «Рекомендації для закладів освіти щодо застосування норм Закону України «Про  внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії боулінгу (цькування)» від 18 грудня 2018 року №2637 –VІІІ»  (управлінський та просвітницький підхід). (ДОДАТОК 3)

Статистика звернень за місяцями 2020 р

 

Види консультацій

 

Напрями консультацій

Інформаційно-просвітницькі консультації

85,4 %

Психологічні консультації

11,2 %

Правові консультації

3,4 %

Ґендерний розподіл звернень

 

 

 

 

Віковий розподіл звернень

 

Джерела інформації про Національну дитячу гарячу лінію

 

 

Розподіл звернень за регіонами

Протидія булінгу

ТЕЛЕФОНИ ДОВІРИ:

–ДИТЯЧА ЛІНІЯ 116-111 АБО 0(800) 50-02-25 (З 12:00 ДО 16:00);

–ГАРЯЧА ТЕЛЕФОННА ЛІНІЯ ЩОДО БУЛІНГУ 116-000;

–ГАРЯЧА ЛІНІЯ З ПИТАНЬ ЗАПОБІГАННЯ НАСИЛЬСТВУ 116-123 АБО 0(800) 50-03-35;

–УПОВНОВАЖЕНИЙ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ З ПРАВ ДИТИНИ 0(44) 25-57-675;

–ЦЕНТР НАДАННЯ БЕЗОПЛАТНОЇ ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ 0(800) 21-31-03;

 

 

–НАЦІОНАЛЬНА ПОЛІЦІЯ УКРАЇНИ - 102.

 

Керівник закладу несе відповідальність за повне та своєчасне реагування на випадки булінгу.

 

0991306214